Książki o autyzmie,  Popularno-naukowe i poradniki

O książce „Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu” Sarah Hendrickx

W końcu nadrobiłam jedną z najpopularniejszych książek o kobiecym autyzmie, czyli „Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu. Od wczesnego dzieciństwa do późnej starości” autorstwa Sarah Hendrickx. I rzeczywiście, przynajmniej w mojej opinii, jest to bardzo dobra książka dla osób, które dopiero zastanawiają się nad diagnozą – pod tym względem postawiłabym ją obok „Nieśmiali, skryci i społecznie niedopasowani” Cynthii Kim.

Na tę pozycję składa się 17 rozdziałów, które omawiają kolejne etapy życia osoby autystycznej i różne codzienne „zagadnienia” (m.in. dzieciństwo, edukacja, relacje, związki, seksualność, macierzyństwo, praca, starość), choć osobiście podzieliłabym tę książkę na dwie główne części. Pierwsza, odnosząca się głównie do dzieciństwa, skupia się przede wszystkim na różnicach pomiędzy chłopcami a dziewczynkami w spektrum. Omówione zostały przeróżne badania w tym temacie, kryteria diagnostyczne, a także problemy wynikające ze stereotypowego postrzegania autyzmu i problemy z otrzymaniem diagnozy. Wymieniona została też masa mniej i bardziej typowych objawów mogących występować już od okresu niemowlęcego.

Od narodzin do starości

Druga część dotyczy dorosłych już kobiet, a że jest to strefa mniej przebadana (zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku), autorka opiera się tu dużo częściej na własnych doświadczeniach oraz zebranych przez siebie wypowiedziach innych autystek. Dużo rozdziałów poświęconych jest sferze intymnej/rodzinnej i uczuciowej – związkom, ciąży, macierzyństwie, seksualności i tożsamości płciowej (przy czym o ile poprawnie używany jest termin „transpłciowość”, to pojawia się też przestarzała „zmiana płci”; niebinarność nie jest w ogóle wspomniana, tylko idea „trzeciej płci”). Bardzo ciekawy i wartościowy jest rozdział poświęcony pracy zawodowej, gdzie Hendrickx przywołuje przeprowadzone przez siebie badania. Ogólnie prawie każdy możliwy temat otrzymuje chociaż parę akapitów i pod tym względem uważam tę książkę za mocno różnorodną.

Przy czym przeróżne zachowania typowe dla osób autystycznych są nie tylko opisywane, ale też – w miarę możliwości – wyjaśniane. Autorka przedstawia potencjalne wytłumaczenie, np. że potrzeba kontrolowania swojego otoczenia czy też własności (niechęć do pożyczania) wynika z chęci ograniczenia stresu czy niepokoju związanego z niepewnością i zmianą. Przedstawianie tego, co leży „pod spodem” konkretnych zachowań pozwala lepiej zrozumieć osoby autystyczne i odróżnić, czy dany objaw wynika z autyzmu, czy być może czegoś innego.

„Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu” – podsumowanie

Dla mnie to była przede wszystkim świetna pozycja do tworzenia sobie listy moich własnych objawów – szczegółowość i wielość omawianych tematów, przywołanie badań oraz wypowiedzi innych autystek oraz ich rodziców bardzo ułatwia samodzielne porównania, co brzmi znajomo, co do końca nie pasuje, a w których przypadkach „mam tak samo”.

Zdecydowanie poleciłabym tę książkę jako podstawową lekturę dla kobiet podejrzewających u siebie autyzm lub chcących lepiej zrozumieć różnice pomiędzy osobami autystycznymi wynikające z płci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *